11 trików, które pomogą Ci zrobić doskonałe pierwsze wrażenie podczas rozmowy rekrutacyjnej przez telefon

Zostałeś zaproszony na rekrutację, ale pierwszy jest etap to rozmowa telefoniczna? Jak poradzić sobie z taką formą rozmowy kwalifikacyjnej? Jak dobrze wypaść przez telefon? Zapoznaj się z 11 praktycznymi poradami, które pozwolą Ci zbudować perfekcyjne wrażenie podczas rozmowy telefonicznej:

1. Potraktuj to POWAŻNIE

Musisz uświadomić sobie, że rozmowa telefoniczna jest obecnie bardzo popularną formą rekrutacji. Pozwala ograniczyć koszty projektów rekrutacyjnych poprzez wyselekcjonowanie małej grupy osób, z którymi ostatecznie przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna „twarzą w twarz”. Potraktuj zatem rozmowę telefoniczną poważnie, przygotuj się, pomyśl co chcesz powiedzieć.

2. Odrób pracę domową

Zrób szczegółową analizę oferty na którą aplikujesz oraz firmy, która są umieściła. Pomyśl nad branżą i konkurencją. Przypomnij sobie co napisałeś w CV, tak abyś nie popełnił jakiejś gafy demaskując nieprawdę w Twojej aplikacji. Zestaw swoje umiejętności i doświadczenie z tym czego wymaga pracodawca. Zastanów się nad tym, czym mógłbyś pomóc w firmie swoimi kompetencjami.

3. Przygotuj listę pytań z kwestiami, które Cię interesują

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon zawsze daje możliwość zadawania pytań rekruterowi. Przygotuj wcześniej na kartce listę pytań, które chciałbyś zadań Twojemu rozmówcy. Oczywiście ich temat powinien dotyczyć wyłącznie spraw zawodowych, przede wszystkim oferowanego stanowiska, firmy, atmosfery, potencjalnego zespołu pracowników, zakresu obowiązków, czy odpowiedzialności. Dopilnuj, abyś miał tą listę przed sobą podczas wywiadu telefonicznego.

4. Zapewnij sobie komfort i ciszę podczas rozmowy

Aby czuć się pewnie i swobodnie, powinieneś pomyśleć o pokoju, w którym będzie spokój i cisza oraz nikt nie przeszkodzi Ci w rozmowie. W przeciwnym wypadku będziesz się rozpraszał, co wybije Cię z rytmu, spowoduje niepotrzebne nerwy i zakłopotanie. Jeżeli nie możesz w momencie połączenia przeprowadzić takiej rozmowy, przekaż to swojemu rozmówcy i umówcie się na inny termin – będzie to bardziej profesjonalne, niż odgłosy z mieszkania czy centrum handlowego.

5. Naładuj telefon

Czasem taka niewielka drobnostka jak rozładowujący się telefon może spowodować, że zrobisz złe pierwsze wrażenie na rekruterze. Podając w swoim CV numer telefonu możesz być w 100% przekonany, że będzie to podstawowa forma kontaktu ze strony firmy. Musisz jednak spełnić podstawowy warunek: być dostępnym, osiągalnym – ze sprawnym i naładowanym przynajmniej w 50% telefonem.

6. Wyluzuj się

Przed terminem planowanej rozmowy zrelaksuj się, napij się wody czy rumianku, żeby nie nadwyrężać swojego głosu, usiądź wygodnie, posłuchaj ulubionej muzyki. Unikaj zgiełku centrum handlowego czy samochodu. Skup się nad tym co wiesz i co chcesz przekazać, nastaw się optymistycznie, pomyśl, że doskonale nadajesz się do tej pracy i wiesz, że ten etap to tylko formalność.

7. Twoją bronią jest głos 🙂

Nawet 80% naszego komunikatu (treści rozmowy) przekazujemy poprzez język ciała. Nasze ciało jest więc lustrem naszych emocji. Co zatem z rozmową telefoniczną? Wówczas podstawowym narzędziem przekazywania naszych myśli i emocji staje się GŁOS. Nie spiesz się artykułując co chcesz powiedzieć. Możesz dać sobie moment na zebranie myśli, mów wyraźnie, spokojnie i staraj się być składny i pewny siebie. Postaraj się sprawić wrażenie, że jesteś zaangażowany, bądź uprzejmy, używaj słów grzecznościowych, pamiętaj, że głosem da się wyczuć uśmiech, więc uśmiechaj się!

8. Nie lej wody

Nie jesteś już w szkolę, gdzie brak przygotowania, czy luki w wiedzy należy nadrabiać nadmierną gadatliwością. To, że nie widzisz rekrutera, może spowodować, że zaczniesz za dużo mówić. Wystrzegaj się tego! Weź głęboki oddech. Skup się na pytaniu i odpowiadaj zwięźle i precyzyjnie – nie dorabiaj historii do pytań o fakty. Pamiętaj co napisałeś w CV i trzymaj się tego.

9. Bądź gotowy na dłuższą rozmowę

Po umówieniu się na rozmowę telefoniczną z rekruterem zaplanuj sobie dodatkowy czas. Rozmowa może trwać 15-20 minut, ale często zajmuje nawet 40-50 minut. Bądź zdeterminowany, by zarezerwować w swoim terminarzu taki zakres czasowy. Ograniczy Ci to dodatkowy stres, czy nerwowe spoglądanie na zegarek. Tylko spokój może zapewnić precyzyjne formułowanie wypowiedzi.

10. Przygotuj notesik 

Wyrób w sobie nawyk dokonywania notatek z tak istotnych rozmów. Podczas klasycznej rozmowy kwalifikacyjnej, jak i w czasie wywiadu telefonicznego pada wiele istotnych faktów i ustaleń. Zapisuj ważne informacje podane przez rekrutera, a także Twoje komentarze. To wszystko będzie bardzo przydatne na kolejnych etapach rekrutacji. Sprawi, że będziesz spójny i nie powiesz nic co byłoby sprzeczne, z Twoimi odpowiedziami na pytania zadane podczas telefonicznej rozmowy kwalifikacyjnej. Będziesz również miał porządek w aplikacjach, w których brałeś udział, nie będziesz musiał potem dopytywać o rzeczy, o których już zostałeś powiadomiony.

11. Bądź cierpliwy

Po rozmowie uzbrój się w cierpliwość. Nawet, jeśli rekruter powie Tobie, że odezwie się do końca tygodnia – weź poprawkę, rekrutacje często się przedłużają np. w zależności od bogactwa kandydatów czy w okresie urlopowym. Czekaj na telefon, umów się na kontakt niezależnie od decyzji.