Idealne CV

Idealne CV

Idealne CV to CV spersonalizowane pod wymogi potencjalnego pracodawcy czy konkretne ogłoszenie. Dużym błędem jest wysyłanie ciągle tego samego dokumenty na każde stanowisko, nierzadko nawet niezbieżne ze sobą. Miej zawsze przygotowane kilka wersji swojego CV na bazie kilku interesujących Cię i perspektywicznych stanowisk. Tym, którzy zastanawiają się jak zwiększyć swoje szanse na konkurencyjnym rynku pracy i wybić się ponad aplikacje „konkurencji”, podpowiadamy w dwóch ważnych aspektach – treści i konstrukcji teksu. Możesz na tej podstawie przygotować interesujący szablon, który potem zmienisz w paru newralgicznych miejscach. Pamiętaj, żebyś miał pod ręką edytowalną wersję swojego CV, tak abyś nie musiał się zastanawiać jak szybko wyedytować plik PDF 🙂

Na początek

Jedyną poprawną formą pisowni wyrażenia CV jest Curriculum Vitae. CV to Twój życiorys zawodowy. Podsumowanie Twoich umiejętności, wykształcenia i doświadczenia. Zamieszczone w nim informacje mają przekonać potencjalnego pracodawcę, aby zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Prezencja i aspekty formalne

Nic tak nie obniża Twoich szans na zatrudnienie (czy nawet choć telefon ze strony rekrutera) niż nieskładne,  pełne błędów i niedociągnięć CV. Nieważne czy aplikujesz na stanowisko fizyczne czy biurowe, a może naukowe – CV jest Twoją wizytówką, jedynym na początku źródłem informacji o Twojej osobie. Błędy ortograficzne czy literówki nie najlepiej rzutują na ogólny obraz kandydata, możesz sprawić wrażenie niedokładne i niechlujnego, a to już właściwie przekreśla szansę na sukces. Pamiętaj też o składnej, czytelnej konstrukcji tekstu i najważniejszych nagłówków i istotnych rzeczy. Czcionka musi być jednolita, najwyżej 3 wielkości (najlepiej 2), musi być formalna, także unikaj Comic Sans :).  Jeżeli posiadasz zdolności graficzne, możesz zaprezentować je już na tym etapie, tworząc niebanalne CV. Pamiętaj jednak, że tutaj treść jest ważniejsza niż forma. Jak stworzysz już swoje CV daj je do przejrzenia komuś znajomemu, który trzeźwo i szczerze oceni jego wartość. Często patrząc na taki dokument przed długi czas zatracasz umiejętność obiektywnej oceny i wychwytywania błędów. Koniecznie skorzystaj z programu, który wskaże Ci błędy!

Zawartość

W CV powinny znaleźć się punkty dotyczące wykształcenia, doświadczenia zawodowego i szczególnych umiejętności kandydata. Powołując się na swój pracowniczy dorobek, warto zamieścić nie tylko nazwę firmy, ale i informację o pełnionych tam obowiązkach. Dla analizującego życiorys to bardziej wartościowe dane niż tak zwane „suche fakty”.

Pisząc o cechach „miękkich” pisz szczerze i unikaj utartych frazesów typu odpowiedzialność czy skrupulatność. Te słowa padają w 90% aplikacji i są najczęściej pomijane. Pomyśl chwilę jakie widzisz w sobie cechy, które mogą być cenne dla przyszłego pracodawcy? Umiejętność pracy w zespole? Umiejętność koordynowania kilku zadań jednocześnie?

Wymieniając zdolności i umiejętności, skupmy się na wymaganiach konkretnej firmy. Aplikujesz na stanowisko biurowe? Napisz o umiejętności obsługi komputera i faksu. Szukasz zatrudnienia w usługach? Wspomnij o znajomości technik sprzedaży i kultury języka. Chcesz pracować w magazynie? Koniecznie zawrzyj informację o uprawnieniach na wózki i znajomości międzynarodowych systemów. Wybieraj to, czym naprawdę możesz pochwalić się przed pracodawcą, atuty, które mogą mu się opłacić, gdy powierzy Ci stanowisko.

Wiek w CV

O ile posada, o którą się ubiegasz nie wymaga spełnienia kryterium wieku (np. policjant), nie masz obowiązku podawania daty swoich urodzin. Prawo zabrania dyskryminacji m.in. ze względu na wiek.

Bądź uczciwy

Nigdy nie kłam w swoim życiorysie zawodowym. Oczywiście jest to niemoralne i nieuczciwe, a czasem nawet nielegalne. Jeśli kłamstwo wyjdzie na jaw, nie tylko nie dostaniesz pracy, ale najprawdopodobniej informacja to rozejdzie się wśród head hunterów lub HR managerów przedsiębiorstwa. Za takie zachowanie możesz ponosić konsekwencje przez wiele lat. Na prawdę – nie warto.

Wyróżnij się

Nie korzystaj z szablonów za darmo udostępnianych na portalach typu gazeta.praca.pl. Korzysta z nich wiele osób, wyobraź sobie, że jesteś rekruterem i dostajesz 100 aplikacji na mejla, z czego 30 ma taki sam szablon. Co robisz? Zapewne usuwasz albo niedokładnie analizujesz nie zauważając istotnych informacji.  Wyjdź przed szereg, stwórz sobie CV, jeśli masz do tego smykałkę (Photoshop, GIMP), albo zleć to komuś kto ma – nie powinno to być zbyt kosztowne.

Na koniec

Nie zapomnij zawrzeć klauzuli o ochronie danych osobowych. Bez tego nierzadko firma nie może nawet wydrukować Twoich danych czy w jakiejkolwiek formie ich przetworzyć. Tym samym Twój email może wylądować w koszu.

Klauzula:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. 2016 r. poz. 922).